امروز سه شنبه۲۰ آذر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۷:۵۷
آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۷/۰۳/۰۸ ،‌ ۱۰:۵۷

مهدیه الهی قمشه‌ای، شاعر و مولوی‌پژوه بدرود حیات گفت

انتشار: شنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۵ / ساعت ۲۲:۳۵:۴۱ |
کد خبر: 2939 |
بازدید: 700 بازدید |
بدون دیدگاه
چاپ
ایمیل
:

هدیه الهی قمشه‌ای شاعر و مولوی‌پژوه و فرزند مهدی محیی‌الدین الهی قمشه‌ای و خواهر مرتضی و حسین الهی قمشه‌ای بعدازظهر امروز (شنبه) بدرود حیات کفت تا ادبیات و عرفان ایرانی، از بانوان پژوهشگر برجسته خود را از دست داده باشد. مهدیه الهی قمشه‌ای شاعر و مولوی‌پژوه و محقق ادبیات و عرفان، ساعت ۱۹:۳۰ امروز (شنبه) در هفتاد […]

هدیه الهی قمشه‌ای شاعر و مولوی‌پژوه و فرزند مهدی محیی‌الدین الهی قمشه‌ای و خواهر مرتضی و حسین الهی قمشه‌ای بعدازظهر امروز (شنبه) بدرود حیات کفت تا ادبیات و عرفان ایرانی، از بانوان پژوهشگر برجسته خود را از دست داده باشد.

مهدیه الهی قمشه‌ای شاعر و مولوی‌پژوه و محقق ادبیات و عرفان، ساعت ۱۹:۳۰ امروز (شنبه) در هفتاد و نه سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد و به دیار باقی و نزد پدر بزرگوارش، مهدی محیی‌الدین الهی قمشه‌ای عارف، حکیم و شاعر فقید رفت. 

افشین علا، شاعر معاصر و داماد مرحوم الهی قمشه‌ای ضمن تأیید این خبر گفت: روح آسمانی «مهدیه الهی قمشه‌ای» از کالبد تن‌‌ رها شد و به یار و معشوق دیرینش حکیم محی‌الدین الهی قمشه‌ای پیوست. ایشان مدت‌ها از مشکلات تنفسی و ریوی رنج می‌برد و از ۲۲ خردادماه در پی مشکلات تنفسی در بیمارستان بستری بود.
 

مهدیه الهی قمشه‌ای، شاعر و مولوی‌پژوه بدرود حیات گفت


قمشه‌ای از سنین کودکی در خدمت پدر خود، مهدی الهی قمشه‌ای، به شعر و ادب علاقه‌مند و با مثنوی الاطفال آشنا شده‌ و به مرور در راهی قرار گرفت که برادرانش نیز کمابیش‌‌ همان مسیر را در پیش گرفتند. از اساتید او علاوه بر پدرش، از جلال همایی، شهابی، صدرالدین محلاتی، دکتر شفق و محمدتقی جعفری می‌توان نام برد. 

این پژوهشگر زن در دوران زندگی اش به تحقیق در مثنوی مولوی و تحلیل و تفسیر ادبیات عرفانی و تطبیق آن‌ها با موضوعات قرآنی می‌پرداخت و ابیات بسیاری از مثنوی را از حفظ است و خود هم طبع شعری و ذوق ادبی دارد. 

 

منبع: تابناک

VN:F [1.9.20_1166]
Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *